Balans pomiędzy różnymi sferami w swoim życiu jest bardzo potrzebny, ale czasami ciężki do osiągnięcia. Trzeba wiedzieć, gdzie postawić mocną granicę, aby spraw zawodowe nie zawładnęły życiem osobistym. Jest to bardzo konieczne, ponieważ może to doprowadzić do przewlekłego zmęczenia, czego następstwem są różne schorzenia i poważne choroby ciała oraz umysłu. Miałeś ciężki dzień i nie wiesz, jak się zrelaksować? Potrzebujesz wytchnienia od codziennych spraw? Przeczytaj poniższy artykuł, a z pewnością będziesz wiedział już co robić, kiedy będziesz chciał odpocząć!

Odpoczynek psychiczny

Ludzie bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, że zmęczenie może dotyczyć również umysłu. Ciało może mieć dobrą kondycję, ale nasza psychika potrzebuje odpowiedniego traktowania na co dzień, aby działała bez szwanku. Takie zmęczenie zazwyczaj dotyczy osób, które pracują umysłowo, np. z ludźmi jako terapeuta lub przed biurkiem, kiedy w korporacji nie dzieje się dobrze. Również osoby pracujące fizycznie mogą odczuwać zmęczenie psychiczne i może to być spowodowane np. nieodpowiednią atmosferą w pracy. Co możesz zrobić, żeby odpocząć psychicznie?

 • Jeśli masz taką możliwość, to rób sobie wiele krótkich przerw w pracy. Jest to technika Pomodoro, która ma zapewnić odpowiednie proporcje pracy i odpoczynku. Taka jedna przerwa powinna trwać nie więcej niż 5 minut.
 • Ćwiczenia relaksacyjne również mogą Ci pomóc. Wypróbujjogę czy medytację, które pomogą Ci zrelaksować swoją psychikę.
 • Dobrym pomysłem na relaks dla umysłu jest czytanie książek oraz oglądanie filmów i seriali. Pamiętaj jednak, żeby wybrać tytuł, który nie będzie zbyt ciężki, ponieważ to właśnie on pozwoli Ci się zrelaksować.
 • Pobaw się ze swoim zwierzakiem!Jest to świetny pomysł na oderwanie się od codziennych spraw. Porzucaj piłkę psu, zrób tor przeszkód myszce lub pobaw się wędką z kotem. Wszystkie te rozwiązania zapewnią Ci dużo odpoczynku!
 • Ciekawym pomysłem na relaks jest prowadzeniem dziennika, w którym będziesz mógł zapisywać wszystkie swoje rozterki, myśli i przemyślenia. Zapewni Ci to komfort, że komuś się wygadałeś, a Twój umysł będzie „oczyszczony”.

Odpoczynek sensoryczny

Wypoczynek po ciężkim dniu - co robić?Czasami zdarza się, że przyjmujesz zbyt dużo bodźców ze świata zewnętrznego i w pewnym momencie zaczynają Cię one przytłaczać. W takim przypadku należy jak najszybciej zacząć działać! Zastanów się ile dziennie, przyjmujesz bodźców sensorycznych, które mogą być dźwiękami, zapachami, smakami lub dotykiem. Co zrobić, aby odpocząć sensorycznie?

 • Spędź czas w ciszy i samotności, to z pewnością sprawi, że Twój umysł odpocznie.
 • Niektóre osoby szczególnie potrzebują wyciszenia dźwięków, więc świetnym pomysłem jest używanie słuchawek wygłuszających. Często wyglądają one, jak zwykłe słuchawki do słuchania muzyki czy audiobooków, ale mają za zadanie chronić uszy przed zewnętrznymi dźwiękami.
 • Każdy z nas ma swoje ulubione dresy i dużą koszulkę czy bluzę. Założenie przyjemnych ubrańmoże sprawić, że się zrelaksujesz i jednocześnie będziesz odpoczywać.
 • Chronienie swojego wzroku możesz zacząć od włączenia niebieskiego filtraw telefonie oraz ustawienie go w monitorach komputera, laptopa czy tableta. Kiedy światło nie będzie aż tak rażące, to pozwoli to odpocząć Twoim oczom.
 • Wyłączenie niektórych dźwięków w domurównież może świetnie się sprawdzić w odpoczynku sensorycznym!
 • Ograniczenie czasu spędzonego onlinemoże wspaniale wpłynąć na Twoje zdrowie i odpoczynek!

Odpoczynek emocjonalny

Jest mocno powiązany z odpoczynkiem psychicznym, ale jednak trochę się od niego różni. Jak możesz odpocząć emocjonalnie?

 • Tutaj również świetnym rozwiązaniem będzie prowadzenie dziennika, ale z naciskiem na spisywanie swoich emocji i odczuć dnia codziennego.
 • Jeśli potrzebujesz porozmawiać z kimś bezstronnym, to koniecznie pomyśl o psychoterapii. Terapeuta wysłucha Cię uważnie, nie będzie oceniać i może sprawi, że poczujesz się lepiej.

Odpoczynkiem emocjonalnym nie będzie z pewnością oglądanie filmów i seriali, które prawie zawsze wpływają na nasze emocje. Jeśli myślisz, że możesz odpocząć emocjonalnie, czytając wiadomości lub podczas przeglądania mediów społecznościowych, to również jest to nieprawda. Takie zachowania mogą jeszcze bardziej pogłębić zmęczenie emocjonalne.

Odpoczynek fizyczny

Zmęczenie fizyczne to drugie najczęściej spotykane zmęczenie wśród ludzi. Odpoczynek fizyczny jest bardzo ważny, ponieważ zaniedbanie go może doprowadzić do przykrych konsekwencji zdrowotnych, takich jak ciągłe zmęczenie, obniżona koncentracja, a nawet problemy z sercem. Jak można odpocząć fizycznie?

 • Najprostszym i najważniejszym odpoczynkiem fizycznym jest zdrowy i prawidłowy sen. Powinien on trwać co najmniej 7 godzin. Kolejnym ważnym elementem zdrowego snu, jest to, na czym odpoczywasz. My szczególnie polecamy materace ekologiczne. Do tego produktu warto wybrać stelaż, który zapewni odpowiednią wentylację materacowi.
 • Innymi świetnymi metodami na odpoczynek fizyczny są drzemki, leżenie w pozycji relaksacyjnej, rozciąganie się, sauna, kąpiele relaksacyjne czy masaże.

Jeśli czujesz obciążenie w którejś z wyżej opisanych sfer, to koniecznie zadbaj o swoje dobre samopoczucie i odpowiednio się zrelaksuj! Pamiętaj, że Twoje zdrowie, czy to fizyczne, czy psychiczne jest najważniejsze!

Przeczytaj także: