Urządzając dom, wyposażamy pomieszczenia w poszczególne elementy, które nadają wnętrzu funkcjonalności oraz unikalnego wyglądu. W przypadku sypialni najważniejszą funkcję pełni odpowiednio skomponowane i dopasowane do osobistych preferencji użytkownika łóżko. W dużym stopniu wpływa ono na zdrowy, a także komfortowy sen. Jednak, jak wybrać poszczególne jego elementy oraz na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Po pierwsze – stelaż

Stelaż to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia łóżka, który tak naprawdę na co dzień jest niewidoczny. Nie umniejsza to jednak jego funkcji, gdyż to właśnie stelaż gwarantuje prawidłowe podparcie sylwetki użytkownika, dopasowanie się wypełnienia do naturalnych krzywizn ciała użytkownika, amortyzację, usztywnienie i zmiękczenie wybranych stref. Odpowiada także za żywotność materaca. Przy wyborze stelaża należy uwzględnić takie kwestie, jak:

 • rodzaj, gdyż na rynku znajdziemy modele klasyczne i regulowane,
 • materiał, z jakiego zostały wykonane listewki,
 • rodzaj wybranego przez nas stelaża.

Pamiętajmy również, że stelaż powinien być idealnie dopasowany do wymiarów łóżka. Oznacza to, że musimy uwzględnić zarówno jego długość, jak i szerokość. W przypadku większych łóżek, o wymiarach, np. 180×200 cm, Możemy również postawić na jedną, dużą konstrukcję lub zainwestować w dwa wąskie i umieścić je obok siebie.

Po drugie – materac 

Materac to produkt, który został stworzony w celu zapewnienia nam spokojnego i efektywnego wypoczynku. Jest to możliwe dzięki jego innowacyjnym właściwościom oraz budowie, gwarantującym najlepsze dopasowanie się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. W ten sposób pozwala na dogłębną regenerację, a także komfortowy sen. Warto również wspomnieć, że jego użytkowanie pozwala na redukowanie dolegliwości bólowych ze strony pleców. Aby móc w pełni cieszyć się zdrowym snem, jaki zapewnia materac do spania, należy pamiętać o jego odpowiednim dopasowaniu do swoich indywidualnych preferencji. Oznacza to, że pod uwagę należy wziąć:

 • wiek użytkownika, ponieważ na rynku mamy dostęp również do modeli dziecięcych,
 • stan zdrowia, czyli wszelkiego rodzaju schorzenia kręgosłupa czy alergie,
 • rozmiar, uwzględniając szerokość oraz długość,
 • stopień twardości, uwzględniający wagę oraz wzrost użytkownika,
 • rodzaj wypełnienia, który obejmuje piankę, sprężyny lub ich połączenie.

Poprzez ustalenie wszystkich parametrów, jesteśmy w stanie wyposażyć swoje łóżko w wysokiej jakości materac, który zagwarantuje nam spokojny sen.

Po trzecie – ochraniacz na materac

Ochraniacz na materac to dodatkowa nakładka higieniczna, która przeważnie jest stosowana na materace dziecięce, jednak nie tylko. Jego główną rolą jest zapewnienie nam zdrowego i komfortowego snu poprzez ochronę przed plamami. Dobre ochraniacze na materac powinny wyróżniać się przede wszystkim:

 • wodoodpornością, dzięki czemu uniemożliwia zawilgocenie wypełnienia,
 • przepuszczalnością powietrza, przez co umożliwia odpowiednią cyrkulację powietrza i wentylację materaca głównego,
 • rodzaj materiału, a do najczęściej wybieranych zalicza się gruba bawełna czy miękkie frotte.

Ważnym aspektem jest również dopasowanie go do rozmiaru materaca, a także zapoznanie się z zaleceniami na temat sposobu jego czyszczenia. W końcu to właśnie on będzie pochłaniał większość zabrudzeń i zanieczyszczeń, dlatego warto prać go jak najczęściej.

Po czwarte – poduszka

Podstawowe elementy wyposażenia łóżka - jak je wybrać?Poduszka do spania pełni podobne funkcje, co materac, jednak uwzględnia ona jedynie górne partie ciała. Uwzględnia się tutaj głowę, barki oraz kręgosłup w odcinku szyjnym. Najprościej mówiąc, główną rolą poduszki jest podparcie kręgów szyjnych, a także odciążenie zmęczonych mięśni. W ten sposób redukuje dolegliwości bólowe, takie jak sztywny kark czy poranne bóle głowy. Wybierając poduszki, warto uwzględnić odpowiednie parametry, do których zalicza się:

 • wysokość, która wyznacza się poprzez dokładne zmierzenie szerokości barków,
 • szerokości i długości, aczkolwiek standardowe modele dostępne w sklepach mają wymiary 70×80 cm,
 • twardość, wyznaczoną np. poprzez obserwowanie nachylenia podbródka,
 • rodzaj wypełnienia, wpływające dodatkowo na właściwości, jakimi się charakteryzuje.

Szeroki wybór poduszek znajdziesz na sennamaterace.pl. Serdecznie zapraszamy!

Po piąte – kołdra 

Kołdra to element wyposażenia łóżka, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie komfortowego wypoczynku. W końcu nie tylko przyjemnie nas otula w czasie snu, ale także możemy się do niej przytulić. Jednak jej główną rolą jest zagwarantowanie nam odpowiedniego komfortu termicznego poprzez właściwości termoizolacyjne. Dzięki temu zapobiegają wychłodzeniu się organizmu w chłodne noce oraz przegrzaniu się w gorące. Chcąc wybrać jak najlepiej dopasowany do nas model, warto uwzględnić trzy najważniejsze kwestie, które dotyczą:

 • rodzaju wypełnienia, które w znacznym stopniu wpływa na właściwości kołdry,
 • gramatury, która wskazuje na grubość kołdry oraz na jaką porę roku będzie najlepsza,
 • rozmiar, czyli długość i szerokość kołdry, aczkolwiek zaleca się, aby wybierać modele 20-40 cm szersze od łóżka.

Po szóste – pościel i prześcieradło 

Pościel i prześcieradło to ważne akcesoria sypialniane, które również wpływają na jakość oraz komfort snu. Wszystko z uwagi na fakt, iż mają przez całą noc kontakt z naszą skórą. Zatem, czym powinny się wyróżniać? Najlepsze modele odznaczają się antyalergicznością, a także możliwości pochłaniania oraz oddawania wilgoci. Co więcej, chronią także materac, kołdrę czy poduszkę przed zanieczyszczeniami. Dokonując zakupu pościeli i prześcieradła, należy uwzględnić takie kwestie, jak:

 • rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane,
 • kolorystyka i fason, aby mogły pasować do aranżacji sypialni,
 • rozmiar, pasujący w przypadku pościeli do wymiarów kołdry i poduszki, a w przypadku prześcieradło – do materaca.

Stworzenie komfortowego łóżka wymaga czasu, gdyż każdy jego element musi być odpowiednio dopasowany do naszych osobistych potrzeb i preferencji. Warto jednak to zrobić, gdyż każdy z nich w mniejszy bądź większy sposób wpływa zarówno na jakość, jak i długość naszego wypoczynku. Pamiętajmy również, aby stworzyć odpowiednie warunki w sypialni, uwzględniając jakość powietrza, temperaturę czy oświetlenie.