Zwierzęta w domu stanowią prawdziwe szczęście i źródło radości. Często traktujemy je jak prawdziwych członków rodziny, z którymi nie jesteśmy w stanie się rozstać. Problem jednak może pojawiać się wtedy, gdy pod opieką mamy zarówno psa, jak i kota. Są to bowiem zwierzęta o całkiem innej naturze, a tym samym mogą one żywić do siebie pewną wrogość. Doświadczenie pokazuje nam jednak, że wspólne wychowanie psa i kota nie jest niemożliwe, a nawet te dwa pupile są w stanie się ze sobą zaprzyjaźnić. Co zatem warto wziąć pod uwagę, posiadając w swoim domu psa oraz kota?
Wiek zwierzaków ma znaczenie!
W przypadku gdy nie posiadasz jeszcze żadnych pupili w swoim domu, znajdujesz się w bardziej sprzyjającej pozycji. Dlaczego? Ponieważ duże znaczenie w kwestii wspólnego wychowywania psa i kota ma ich wiek. Jeśli więc decydujemy się na adopcję zwierzaków, które są stosunkowo młode, istnieje większa szansa, że będą one żyć w zgodzie. Dojrzewające zwierzęta raczej bowiem nie zastanawiają się nad tym, jak na siebie wzajemnie reagują, a wspólne życie będzie się dla nich wydawać naturalną i oczywistą rzeczą. Ponadto duży wpływ mają tu także sami właściciele – to od nas zależy, jak ostatecznie będą traktować się pupile. Problem jednak pojawia się w przypadku, gdzie już posiadamy jedno zwierzątko i chcielibyśmy zdecydować się na drugie. Psy i koty w wyższym wieku nie są już tak elastyczne w kwestii zmian i nie będą chciały się adaptować, zwłaszcza jeśli do naszej rodziny ma dołączyć nowy członek. Choć nawiązanie dobrej relacji w takiej sytuacji nie jest niemożliwe, to z pewnością będzie trudniejsze do osiągnięcia. Istotne jest wtenczas podejmowanie małych kroków.
Charakter psa i kota
Zanim zdecydujemy się na kolejne zwierzątko w naszej rodzinie, warto także zwrócić uwagę na charakter obecnie posiadanego psa lub kota. Pamiętajmy, że zwierzęta mają różny temperament i różne potrzeby, a tym samym nie zawsze będą odpowiednie do wspólnego życia z innym pupilem. Choć psy są raczej bardziej towarzyskie i lubią otrzymywać sporą ilość uwagi, to koty wolą trzymać się na dystans i często nie lubią być dotykane bez ich zgody. Warto w tej kwestii zwrócić również uwagę na dotychczasową reakcję kota lub psa na inne zwierzęta. Jeśli zachowuje on nieufną postawę i nie chce wchodzić w interakcję, adopcja kolejnego zwierzaka może niestety okazać się słabym pomysłem. Niektóre psy i koty wręcz agresywnie też reagują na inne zwierzęta i w takim przypadku kolejny członek rodziny jest zdecydowanie odradzany. Zawsze więc powinniśmy pamiętać o potrzebach pupila, którego aktualnie posiadamy.
Przestrzeń życiowa dla obu zwierząt
Pierwsze dni, a nawet tygodnie adaptacji nowego zwierzątka mogą być naprawdę wymagające, zwłaszcza pod tym względem, że zarówno kot, jak i pies muszą posiadać swoją przestrzeń życiową, która nie zostanie naruszona przez drugiego pupila. Warto więc zastanowić się, czy jesteśmy w stanie wygospodarować odpowiednią ilość miejsca dla każdego zwierzaka, przy czym pamiętajmy, że to ten pierwszy jest „królem” domu i może czuć się urażony, gdy odbierzemy mu jego własność. Przestrzeń mieszkalna powinna być więc zaaranżowana w taki sposób, aby każdy zwierzak miał prawo do prywatności, jak i możliwość interakcji ze swoim „współlokatorem”. Kluczowe jest w szczególności zlokalizowanie misek z wodą i karmą oraz legowisk. Powinny one znajdować się w pewnej odległości, aby nie prowokować nieporozumień już na samym starcie znajomości. Przy czym warto legowisko kota umieścić gdzieś wyżej, tak aby kot miał poczucie bezpieczeństwa. Na początku niewątpliwie jest zatem konieczne odseparowanie zwierząt – praca nad ich relacją będzie wymagać czasu.
Jak zorganizować pierwsze spotkanie?
W tej kwestii może więc też nasuwać się pytanie, jak zorganizować pierwsze spotkanie psa i kota. To bowiem moment, który może budzić u właścicieli sporo emocji. Obawiamy się, że zwierzęta siebie nie zaakceptują, a robimy wszystko, co w naszej mocy, aby jednak spotkanie te nie należało do najgorszych. O czym warto więc pamiętać? W pierwszej kolejności o tym, aby zachować spokój i nie nastawiać się na żaden scenariusz. Zwierzęta doskonale wyczuwają nasz lęk, a tym samym mogą go odzwierciedlać i być równie nieodpowiednio nastawione. Z kolei podczas spotkania powinniśmy zadbać o zabezpieczenie zwierząt, najlepiej na smyczy, gdyż transportery oraz klatki mogą powodować niepotrzebny niepokój u zwierząt. Obserwujmy uważnie reakcje psa i kota. Możemy także przygotować smakołyki i nagradzać nimi zwierzęta za spokojne zachowanie. Nie dawajmy jednak smaczków, aby w ten sposób uspokoić pupile i je pocieszyć. Jeśli z kolei widzimy oznaki stresu lub agresji, zrezygnujmy z dalszych prób nawiązywania kontaktu i spróbujmy ponownie później. Zwierzęta potrzebują czasu, aby do siebie przywyknąć.
Natomiast my z pewnością potrzebujemy zdrowego snu, który jest gwarancją dobrego samopoczucia przez cały dzień. Warto zatem wyposażyć się w wysokiej jakości materac znajdujący się m.in. w sklepach w Piła.
Co zrobić, jeśli pojawia się konflikt?
W wychowywaniu psa i kota niestety nie zawsze sprawy idą gładko i wymagana jest nasza stanowcza interwencja. Co wtedy możemy zrobić? Przede wszystkim należy zadbać o bezpieczeństwo obu zwierząt. Pupile muszą być od siebie odseparowane, aby mogły poczuć się pewnie i uspokoić. Nie dopuszczajmy też do sytuacji, w której jeden zwierzak zostanie obdarzony większą troską. Pamiętajmy o tym, aby poświęcać swojemu dotychczasowemu pupilowi tyle samo uwagi, co przed pojawieniem się nowego członka rodziny. Warto również zidentyfikować przyczynę konfliktu. Czy była to walka o terytorium, a może o zabawkę lub inne zasoby? Być może jedno zwierzę chciało wejść w interakcję z drugim, ale druga strona była tutaj bardziej sceptycznie nastawiona? W każdym z przypadku istotna jest cierpliwość i konsekwencja. Pamiętajmy, że każde zwierzę ma swoje własne potrzeby i osobowość, więc podejmujmy wysiłek, aby odpowiednio zrozumieć i dostosować się do nich.
Posiadanie psa i kota może być więc niezwykle fascynujące, lecz adaptacja zwierząt do zmian w ich środowisku stanowi już z kolei bardzo wymagający proces. Jako właściciele musimy więc zachować odpowiednie środki ostrożności oraz uzbroić się w cierpliwość. Dostateczna opieka oraz uwaga dla obu zwierząt może być tutaj kluczowa, aby żaden pupil nie czuł się odtrącony.