Marnowanie żywności to duży problem w dzisiejszym społeczeństwie. W związku z tym często poruszanym tematem jest gotowanie w duchu zero waste. Na czym polega ta filozofia przygotowywania posiłków? Jak prowadzić zrównoważony tryb życia, jeść zdrowo i dbać o środowisko?

Czym jest kuchnia zero waste?

Kuchnia zero waste to podejście do gotowania i zarządzania zasobami w kuchni, które ma na celu minimalizację marnotrawstwa żywności oraz ograniczenie produkcji odpadów. To filozofia gotowania i gospodarowania produktami spożywczymi, która koncentruje się na pełnym wykorzystaniu żywności, efektywnym planowaniu posiłków, redukowaniu ilości zużywanych opakowań oraz kompostowaniu odpadów organicznych. W skrócie kuchnia zero waste to próba osiągnięcia kuchni przyjaznej środowisku i korzystnej pod kątem ekonomicznym.

Jakie są najważniejsze korzyści, które możesz zyskać, wprowadzając do swojej kuchni podstawowe zasady filozofii zero waste?

  • Zdrowsze nawyki żywieniowe — rezygnacja z przetworzonych produktów i gotowanie posiłków od podstaw z pewnością pozytywnie wpłyną na zdrowie Twoje i Twojej rodziny.
  • Oszczędność pieniędzy — wykorzystywanie resztek i robienie zakupów zgodnie ze stworzonym planem to duże ułatwienie w zakresie rozsądnego prowadzenia domowego budżetu.
  • Impuls dla kreatywności — kiedy tylko zdecydujesz się na dietę w stylu zero waste, w Twojej kuchni zagości wiele nowych posiłków. Wykorzystywanie wszystkich składników do samego końca sprzyja kulinarnym eksperymentom.

Planowanie to podstawa

Jak gotować, żeby nie marnować? Poznaj podstawy kuchni zero wastePlanowanie odgrywa istotną rolę w minimalizowaniu marnotrawstwa, oszczędzaniu zasobów i prowadzeniu bardziej zrównoważonego stylu życia. Pomaga uniknąć chaosu i nieprzemyślanej improwizacji. W kuchni zero waste planowanie zakupów i posiłków odgrywa kluczową rolę.

W jaki sposób planować zakupy spożywcze? W pierwszej kolejności — stwórz listę zakupów. Jeśli zrobisz to przed wyjściem do sklepu, kupisz to co jest Ci najbardziej potrzebne i unikniesz wrzucania do koszyków zbędnych produktów. Trzymaj się swojej listy zakupów i unikaj pokus, które mogą prowadzić do marnotrawstwa żywności. Zakupy impulsywne często kończą się kupowaniem jedzenia, które ostatecznie i tak wyląduje w koszu.

Planowanie zakupów powinno wiązać się z tworzeniem rozpiski posiłków na dany tydzień. Jest to dobry sposób nie tylko na dbanie o środowisko. Dzięki temu zdejmiesz ze swoich barków konieczność codziennego podejmowania decyzji w kwestii gotowania obiadów. Możesz też połączyć komponowanie jadłospisu z uwzględnieniem przygotowania pewnych posiłków na zapas. Wystarczy, że zaopatrzysz się w kilka ekologicznych, szklanych pojemników do przechowywania żywności. Znajdziesz je w wielu sklepach z artykułami gospodarstwa domowego we wszystkich większych miastach, takich jak Piła.

Wykorzystuj resztki

Praktycznym i wygodnym rozwiązaniem jest stosowanie zasady „pierwsze weszło, pierwsze wyszło”. Zgodnie z nią wszystkie produkty należy spożywać w takiej kolejności, w jakiej zostały kupione. Pod uwagę trzeba brać też ich datę przydatności do spożycia. Jeśli w lodówce znajduje się żywność w niewielkiej ilości, której nie sposób aktualnie wykorzystać, można ją po prostu zamrozić.

Resztki warzyw zbieraj w pojemniku i przechowuj w zamrażarce. Kiedy uzbiera się wystarczająca ilość, ugotuj bulion, który może posłużyć jako baza do zup, sosów czy risotto. Z kolei nawet niewielkie ilości pieczonych lub gotowanych warzyw można wykorzystać na wiele sposobów. Nadadzą się jako składniki do omletów, zapiekanek, sałatek czy risotto. Produkty takie jak ziemniaki, marchew czy brokuły można także zblendować i stworzyć z nich pyszne zupy kremy.

Jednorazowym opakowaniom powiedz NIE

Życie w stylu zero waste, bez względu na obszar funkcjonowania, zawsze wiąże się z koniecznością wybierania produktów wysokiej jakości. Doskonałym przykładem jest kupno materaca. Jeśli chcesz spać w zgodzie ze środowiskiem — wybierz ekologiczny model wysokiej jakości, który posłuży Ci przynajmniej przez najbliższe 10 lat. Analogicznie możesz tę regułę zastosować w kuchni. Plastikowe pudełko, które zepsuje się po roku użytkowania to słabe rozwiązanie. Zdecydowanie lepiej zainwestować w solidne opakowania z hartowanego szkła.

Z kolei podczas zakupów wybieraj produkty sprzedawane na wagę. Przynoś ze sobą własne woreczki. Jeśli już musisz nabyć daną rzecz w sklepowym opakowaniu, zdecyduj się na taką, którą producent umieścił w szarym papierze lub w szkle. Upewnij się, że później je recyklingujesz.

Zrezygnuj też z wszelkich innych przedmiotów jednorazowego użytku. Słomki są często używane tylko raz, a następnie wyrzucane. Zamiast nich korzystaj z metalowych lub bambusowych egzemplarzy wielokrotnego użytku, albo po prostu pij bez słomki. Używaj kubków i butelek wielokrotnego użytku, a także sztućców i talerzy, które można myć i używać wielokrotnie.

Kuchnia zero waste to podejście do gotowania, które ma na celu minimalizację marnotrawstwa żywności i ograniczenie produkcji odpadów. Opiera się na planowaniu posiłków, wykorzystywaniu resztek, ograniczaniu jednorazowych opakowań, kompostowaniu i gotowaniu od podstaw. Choć może być wyzwaniem, przynosi wiele korzyści, takich jak oszczędność pieniędzy, zmniejszenie ilości odpadów i poprawa kreatywności w kuchni. Przejście na kuchnię zero waste może być wartościowym krokiem w kierunku bardziej zrównoważonego stylu życia.