Tarczyca w znacznym stopniu odpowiedzialna jest za regulację metabolizmu całego organizmu. Charakteryzuje się dwoma hormonami, których wydzielanie z uwagi na dane jednostki chorobowe może być zaburzone. Oprócz prawidłowego leczenia warto także wdrożyć odpowiednią dietę. A czym powinna się ona charakteryzować?
Dlaczego tarczyca to ważny narząd?
Mówi się, że tarczyca to niewielki narząd o wielkim znaczeniu. Nic dziwnego, stanowi jednej z najważniejszych gruczołów wydzielania wewnętrznego w ludzkim ciele. Stanowi nieparzysty gruczoł dokrewny znajdujący się u nasady szyi i ma ok. 20 g. Składa się z dwóch płatów, które łączy cieśnia, a swoim, kształtem przypomina motyla. Produkuje ona dwa hormony – tyroksynę (T4) i trójjodotyroninę (T3). Wędrując po całym organizmie, wywierają wpływ na pracę praktycznie wszystkich tkanek i narządów, a także przyczyniają się do regulacji metabolizmu. To właśnie od ich stężenia zależy nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Narząd ten często ulega licznym chorobom, w tym niedoczynności i nadczynności. A jak powinna wyglądać dieta w danych jednostkach chorobowych?
Dieta w niedoczynności tarczycy
Niedoczynność tarczycy najczęściej charakteryzuje się wypadaniem włosów, uczuciem zimna, bólami głowy, a także sennością i zmęczeniem. Wówczas mamy ochotę cały dzień spędzić w łóżku, gdzie komfort zapewnia nam materac dla par. Schorzenie to leczy się poprzez podawanie hormonów oraz stosowanie odpowiedniej diety. A na czym ona polega? W dużej mierze skupiamy się tutaj na właściwej podaży jodu, stawianiu na chude gatunki mięs oraz spożywaniu pełnoziarnistych produktów zbożowych. Ważną kwestią jest tutaj wyeliminowanie cukru, słodyczy, słodkich napojów i żywności typu fast food. Do zaleceń zalicza się także spożywanie 4-5 posiłków z 3 lub 4-godzinnymi przerwami. Ostatni posiłek powinien być zjedzony na 2 godziny przed snem. W ten sposób jesteśmy w stanie poprawić tempo przemiany materii.
Dieta w nadczynności tarczycy
Nadczynność tarczycy najczęściej przejawia się poprzez utratę masy ciała, arytmię, nadpobudliwość, drżenie rąk czy biegunki. Z uwagi na wysoką aktywność tego gruczołu, pacjenci przyjmuje tyreostatyki, mające za zadanie zahamować produkcję hormonów. W tym przypadku dieta jest uzupełnieniem leczenia i polega na dostarczeniu zwiększonej ilości energii, witamin i składników mineralnych. Nie można zapomnieć o właściwej podaży białka, którego ilość maleje z uwagi na nasilony rozpad. Wówczas za optymalną ilość przyjmuje się ok. 1,5-2 g białka na kilogram masy ciała na dobę. Ponadto zaleca się, aby unikać pustych kalorii, a stawiać na 5-6 regularnych, odpowiednio zbilansowanych posiłków. Natomiast zdecydowanie odradza się picie mocnych napojów, które dodatkowo pobudzają pracę serca i układ nerwowy. Oznacza to rezygnację m.in. z kawy.
Odpowiednio zbilansowana dieta wpływa nie tylko na kondycję fizyczną i psychiczną, ale także rozwój danych jednostek chorobowych. W przypadku tarczycy ważne jest, aby zachować właściwą podaż składników odżywczych oraz bilans kaloryczny.