Ateny, czyli stolica Grecji i jedno z najważniejszych starożytnych miast na świecie. Corocznie całą Grecję odwiedza około dziesięciu milionów turystów, a spowodowane jest to przede wszystkim pięknem wysp, lazurową wodą, piaszczystymi plażami, zabytkami i ciekawą historią oraz kulturą tego kraju. Część osób urlopuje na mniejszych wyspach, gdzie główną atrakcją jest właśnie plażowanie, a inni preferują wybranie się do miejsca, gdzie mogą dodatkowo zobaczyć coś ciekawego. Takim właśnie miejscem są Ateny! W tym artykule dowiesz się dokładnie, co warto zobaczyć w stolicy Grecji oraz jakie atrakcje czekają Cię w pobliżu tego miasta. Nie czekaj i już dziś zacznij planować podróż do pięknej Grecji!

Co ciekawego można zobaczyć w Atenach?

Ateny są pełne fascynujących miejsc do zwiedzania. Są to przede wszystkim starożytne budowle i inne pozostałości po dawnych przodkach. Co konkretnie warto zobaczyć, będąc w Atenach?

Akropol Ateński

Akropol Ateński to jedno z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych miejsc na świecie. Jest to starożytne wzgórze, które dominuje nad miastem i jest ważnym symbolem zarówno miasta, jak i samej Grecji. Akropol to cały kompleks budynków lub ich ruin, w których skład wchodzą między innymi:

  • Partenon – to najbardziej znany i ikoniczny budynek na Akropolu. Partenon jest świątynią dedykowaną bogini Atenie, opiekunce miasta Ateny. To bardzo duży biały budynek z wieloma ogromnymi kolumnami. Wzniesiony został w stylu doryckim, a pochodzi z V w. p.n.e.
  • Erechtejon – jest to czteropoziomowa świątynia, które poświęcona jest Posejdonowi i Atenie. Co ciekawe, całą budowlę wzniesiono na część Erechteusza, który był jednym z pierwszych władców Aten. Budowa tej świątyni rozpoczęła się w roku 421 p.n.e.
  • Świątynia Nike – jest to niewielka świątynia zbudowana w typie attycko-jońskim. Została wzniesiona w V w. p.n.e. Najprawdopodobniej projektantem Świątyni Nike był Kallikrates.
  • Odeon Heroda Attyka – jest uważany za największy i najwspanialszy odeon starożytny zachowany do dzisiejszych czasów. Jego otwarcie nastąpiło w 161 roku n.e. Pełnił funkcję amfiteatru i miał trzy piętra, a dziś jest miejscem występów różnych artystów muzycznych czy trup teatralnych.

Na wzgórzu znajdują się również bramy wejściowa na Akropol, czyli Propyleje. Są one ozdobione kolumnami i rzeźbami, co wprowadza człowieka w jeszcze większy zachwyt. Jeśli chcesz udać się na Akropol w popularnych miesiącach wakacyjnych, to koniecznie udaj się na miejsce jeszcze przed otwarciem – wtedy będziesz mieć pewność, że na pewno wejdziesz na teren Akropolu. Po godzinie 11:00 występują w tym miejscu bardzo duże kolejki.

Ateny – starożytne miasto, które musisz odwiedzić!Stadion Panathinaiko

Teraz przedstawimy coś dla prawdziwych miłośników sportu. W centrum Aten znajduje się
Stadion Panathinaiko, który charakteryzuje się tym, że jest wykonany w całości z białego marmuru. Wybudowany został w latach 330-329 p.n.e. i odbywały się na nim wielkie igrzyska Panateńskie. Obecnie stadion wykorzystywany jest do organizowania różnych wydarzeń kulturowych.

Plac Syntagma

To centralny plac Aten, na którym znajduje się budynek greckiego parlamentu. Można tam również zobaczyć bardzo charakterystyczną zmianę warty żołnierzy przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Świątynia Zeusa Olimpijskiego

Świątynia Zeusa Olimpijskiego to największa świątynia znajdująca się w Atenach, jednak została ona w dużej mierze zniszczona przez czas czy pogodę. Początek jej budowy szacuje się na VI wiek p.n.e. natomiast koniec na II wiek n.e. Obecnie na ogromnym placu można zobaczyć kilka olbrzymich kolumn, które kiedyś były częścią całej świątyni. Na ziemi poukładane są również kamienie, które kiedyś pełniły rolę części budowli.

Narodowe Muzeum Archeologiczne

W Atenach znajduje się jedno z najważniejszych muzeów archeologicznych na świecie. Znajduje się tam ogromna kolekcja starożytnych artefaktów, w tym rzeźby, wazy, freski i wiele innych przedmiotów związanych z historią Grecji.

Attica Zoological Park

Attica Zoological Park znajduje się około godziny komunikacją miejską od centrum Aten. Jeśli jednak pragniesz pozostawić starożytne budowle już za sobą, to podróż do miejscowego ZOO będzie świetną alternatywą. Oprócz standardowego oglądania różnych zwierząt będziesz mógł zobaczyć występ delfinów oraz nakarmić żyrafy – czy to nie brzmi kusząco?

Ateny, to naszym zdaniem idealne miejsce na zagraniczne wakacje. W mieście znajduje się mnóstwo atrakcyjnych miejsc, budowli i historii, którą warto poznać. Dodatkowo można się wybrać na jednodniową wycieczkę na inną wyspę np. Hydrę, której uliczki bardzo przypominają te znajdujące się w Santorini. A pobliżu Aten znajduje się również mnóstwo plaż z lazurową wodą, więc jeśli chcesz również popływać w Morzu Egejskim, to masz ku temu okazję! Wiemy, że samo planowanie wakacji może być nieco wyczerpujące, więc na pewno przyda Ci się dobry odpoczynek. To zapewnić może materac Hilding Rock and Roll, czyli produkt wykonany z różnych pianek. W jego skład wchodzą dwie profilowane pianki wysokoelastyczne HR – jedna twardsza, druga bardziej miękka. Takie połączenie sprawia, że powierzchnia jest idealna do kilkugodzinnego odpoczywania i relaksu. Więcej dowiesz się na tej stronie: https://hilding.pl/ – serdecznie zapraszamy!