Wzrok jest jednym z ważniejszych zmysłów, który umożliwia nam dostrzeganie świata wokół nas. Często niestety nie doceniamy tej możliwości, przez co nie zwracamy większej uwagi na właściwe traktowanie i zdrowie naszych oczu, a przecież dbanie o wzrok powinno być dla nas priorytetem. Nierzadko też po prostu nie wiemy, jak pielęgnować swoje oczy i co jest dla nich naprawdę dobre. Na szczęście w tym artykule omówimy kilka prostych, a zarazem skutecznych sposobów na to, jak zadbać o wzrok.

Zrównoważona dieta

Jedną z najistotniejszych rzeczy w kwestii zdrowia wzroku jest zrównoważona dieta. Mało kto o tym jednak wie. Zazwyczaj zwracamy uwagę jedynie na to, aby ograniczać kontakt naszych oczu z ekranem. Nikt z nas nie pomyślałby, że dieta ma jakikolwiek związek ze zdrowiem naszych oczu. A jednak! Istnieją witaminy i składniki odżywcze, których nie powinno zabraknąć w naszym jadłospisie, a które są niezbędne do utrzymania dobrej kondycji oczu. Szczególnie ważna jest witamina A, gdyż odpowiada ona za produkcję barwnik w siatkówce oka, co jest konieczne do widzenia w warunkach słabego oświetlenia. Z kolei źródłem witaminy A są między innymi: marchew, szpinak czy jajka. Duże znaczenie mają także witaminy C i E. Działają one jak przeciwutleniacze, chroniąc komórki przed uszkodzeniem. Można znaleźć je w cytrusach, jagodach, orzechach i nasionach. Kluczową rolę odgrywają również kwasy tłuszczowe omega-3. Znajdziemy je w rybach morskich oraz orzechach włoskich. Poza tym swoją dietę warto wzbogacić o suplementację cynku, który także pomaga utrzymać dobrą kondycję oczu.

Daj oczom odpocząć

Coraz większa część społeczeństwa pracę wykonuje przy komputerze. Jednakże ciągłe patrzenie się w ekran nie jest zdrowe dla naszego wzroku, o czym zresztą wszyscy dobrze wiemy. Choć w dzisiejszym świecie nieuniknione jest korzystanie z urządzeń elektronicznych, starajmy się każdego dnia dać odpocząć swoim oczom. Ekrany emitują bowiem szkodliwe, niebieskie światło, które może powodować zmęczenie i suchość oczu, a nawet problemy z zaćmieniem. Jeśli nasza praca faktycznie skupia się na ciągłym korzystaniu z komputera, ważne jest to, aby regularnie robić przerwy podczas pracy. Metoda „20-20-20” jest szczególnie skuteczna – co 20 minut spoglądaj na obiekt oddalony o 6 metrów na około 20 sekund. Natomiast w czasie wolnym od pracy staraj się ograniczać korzystanie z jakichkolwiek urządzeń. Pozwól odpocząć swoim oczom. Zamiast oglądania telewizji, poczytaj książkę lub wybierz się na spacer, co też dobrze wpłynie na Twoje ogólne zdrowie.

Regularne badania okulistyczne

Jak zadbać o wzrok? Co jest najlepsze dla naszych oczu?Kiedy ostatni raz odwiedziłeś okulistę? Z pewnością minęło kilka dobrych lat, a tego typu podejście nie jest dobre dla kondycji naszych oczu. Regularne wizyty pozwalają kontrolować stan zdrowia wzroku i są istotne, nawet jeśli nie odczuwamy żadnych problemów ze wzrokiem. Profesjonalny okulista jest w stanie zauważyć potencjalne zagrożenie lub schorzenie na wczesnym etapie, kiedy łatwiej jest je leczyć. Dlatego też warto regularnie się badać i tym samym dbać o swoje oczy.

Wysypiaj się

Czy wiedziałeś, że sen odpowiada również za zdrowie naszych oczu? Gdy się nie wysypiamy lub nasz wypoczynek charakteryzuje się niską jakością, oczy stają się zmęczone, suche i podrażnione. Poza tym możemy także zauważyć tzw. “worki” pod oczami, przez co rano nasza buzia nie prezentuje się najlepiej. Dlatego też tak ważne jest to, aby dbać o swój treściwy i odpowiednio długi sen. Wieczorem starajmy się położyć do łóżka wcześniej i zapewnić swojemu organizmowi odpowiednie warunki do wypoczynku. Pomocny z pewnością będzie tutaj wygodny materac, który zadba o wysoką jakość snu. być może pod tym linkiem: https://sleepinghouse.pl/133-materace-80×200 znajdziesz dla siebie idealny model dopasowany do Twoich potrzeb.

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Właściwe oświetlenie jest niezwykle istotne dla komfortowego widzenia. Zbyt słabe lub zbyt mocne światło może powodować zmęczenie oczu oraz inne problemy. Przykładowo wytężanie wzroku w ciemnych warunkach lub eksponowanie oczu na zbyt jasne światło powodują, że zdecydowanie tracimy na ich zdrowiu. Starajmy się zatem korzystać z odpowiedniego poziomu oświetlenia, w szczególności gdy pracujemy przed komputerem cz czytamy. Warto również stosować, o ile to oczywiście możliwe, naturalne światło. Za dnia zadbajmy o podniesienie zasłon w mieszkaniu oraz ograniczajmy korzystanie z lamp. Natomiast wieczorem oraz w nocy warto używać miękkiego oświetlenia. Nie powinno być ono intensywnie żółte, ani całkowicie białe.

Noś okulary przeciwsłoneczne

Naturalne światło to te, które jest najzdrowsze dla naszych oczu, jednakże starajmy się unikać bezpośredniego kontaktu ze słońcem. W tym celu w słoneczne dni warto nosić okulary przeciwsłoneczne, które uchronią nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Jednakże powinniśmy mieć na uwadze to, że nie każde okulary “przeciwsłoneczne” faktycznie będą dobrze się sprawować. Należy więc kupować ze sprawdzonego źródła, które oferuje modele w 100% blokujące szkodliwe promieniowanie.

Unikaj palenia papierosów

Niewiele osób wie, że palenie papierosów negatywnie wpływa na kondycję naszych oczu. Dym papierosowy powoduje bowiem podrażnienie gałek ocznych, a substancje chemiczne zawarte w dymie nierzadko prowadzą do uszkodzeń siatkówki i innych części oka. Poza tym palenie papierosów wiąże się z wieloma niekorzystnymi dla zdrowia oczu skutkami, między innymi zwyrodnieniem plamki żółtej AMD i zaćmą.

Zadbanie o zdrowie wzroku nie jest trudne, ale wymaga regularnych nawyków i uważności. Prawidłowe odżywianie, ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem, regularne badania okulistyczne, właściwe oświetlenie oraz unikanie czynników szkodliwych mogą znacząco wpłynąć na nasz wzrok. Pamiętajmy, że dbanie o zdrowie oczu to inwestycja w naszą jakość życia i komfort codziennego funkcjonowania.

Zajrzyj również tutaj:

  1. Zdrowe sny: jak wybrać najlepszy materac?
  2. Jakie akcesoria sypialniane zasługują na szczególną uwagę?
  3. Czy poduszka do spania musi być droga?