Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na całym świecie! Wokół jej właściwości krąży wiele teorii i mitów – dotyczą one w szczególności wpływu kofeiny na zdrowie. Jakie są fakty? Czy kawa może być stałym elementem jadłospisu w diecie osób dbających o zdrowy styl życia?

Co składa się na zdrowy styl życia?

Zdrowy styl życia to bardzo modne określenie, które w ostatnim czasie pojawia się regularnie w bardzo różnych mediach. Jednak co ten termin tak naprawdę oznacza? Na zdrowy tryb życia składa się przede wszystkim zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna oraz wypoczynek. Jakie jest znaczenie każdego z tych elementów?

  • Dieta – zbilansowane posiłki mają zapewnić organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dzięki zdrowemu sposobowi odżywiania, ciało może funkcjonować prawidłowo zarówno w strefie fizycznej, jak i psychicznej.
  • Ruch – aktywność fizyczna zapewnia zdrowie w zakresie układu ruchu, układu oddechowego i krwionośnego. Wpływa też na funkcjonowanie gospodarki hormonalnej i na odpowiedni poziom neuroprzekaźników. Sport zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób, takich jak miażdżyca, nadciśnienie czy cukrzyca typu II.
  • Regeneracja – zdrowy tryb życia bierze pod uwagę balans między aktywnością, a wypoczynkiem. Ważne jest zadbanie o sen – a w tym celu warto wyposażyć sypialnię w akcesoria wysokiej jakości – np. z asortymentu marki https://hilding.com.

Kawa – właściwościZdrowy styl życia - czy jest w nim miejsce na kawę?

A jakie jest miejsce kawy w życiu osób dbających o zdrowie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw konieczne jest przeanalizowanie najważniejszych cech charakterystycznych tego napoju. Czarna kawa to napój, który praktycznie nie ma kalorii. W związku z tym mogą umieścić go w swojej diecie nawet osoby będące na diecie redukcyjnej. Jednak nie jest to w żadnym stopniu bezwartościowy, ani szkodliwy napój. W składzie znaleźć można różnorodne składniki mineralne oraz związki prozdrowotne, takie jak polifenole. Potwierdzone jest to, że regularne picie dobrej kawy – takiej, która jest pozyskana z ziaren wysokiej jakości, jak produkty dostępne na https://coffeefolks.eu/ – ma pozytywny wpływ na zdrowie. Widocznie zmniejsza ryzyko zachorowania schorzenia w obrębie układu krążenia, obniża prawdopodobieństwa wystąpienia choroby Parkinsona, niektórych nowotworów i cukrzycy. Bez większych wątpliwości można więc stwierdzić, że kawa jest zdrowa! Mowa tu jednak jedynie o naparze z dobrych ziaren, bez zbędnych dodatków.

Jak kofeina wpływa na sen

Kofeina to substancja kojarzona z właściwościami pobudzającymi. Wynikają one z tego, że szybko wchłania się w układzie pokarmowym i ma zdolność łatwego przenikania przez barierę krew-mózg. Tym samym, po około godzinie jej stężenie znajduje się na najwyższym poziomie. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy regularne picie kawy nie pogarsza jakości snu. Odpowiedź jest jednoznaczna – zdecydowanie nie! Jednak warto pamiętać o tym, że mówimy tu o umiarkowanych ilościach. Maksymalna dawka dla osoby dorosłej to około 400 mg na dobę. Warto jednak zrezygnować z kawy w godzinach wieczornych – wtedy może bowiem wydłużyć proces zasypiania. Jednak kilka filiżanek kawy w ciągu dnia, w połączeniu z dobrze wyposażoną sypialnią, w której znajduje się wygodny materac – np. dostępny w asortymencie sklepu internetowego https://abcsnu.pl/10-materace – to recepta na nieskończone pokłady energii w ciągu dnia.

Picie kawy, a samopoczucie

Kawa widocznie zwiększa poziom energii oraz ułatwia skupienie się na wykonywanym zadaniu. Wiele osób czuje się lepiej i ma bardziej pozytywny nastrój po wypiciu filiżanki ulubionej kawy. W jakiej części dnia najlepiej pić ten napój, aby czuć się po nim dobrze? Nie najlepszym pomysłem będzie umiejscowienie kawy w jadłospisie w godzinach porannych. Może wtedy podrażniać śluzówkę żołądka. Dodatkowo, bezpośrednio po przebudzeniu jest bardzo wysokie stężenie kortyzolu, a wypicie kawy jeszcze je podniesie. Nadmiar może wiązać się ze spadkiem odporności i zwiększeniem ryzyka złamań i urazów kości. Optymalny czas to średnio 2-3 godziny po przebudzeniu. Właśnie wtedy poziom kortyzolu się obniża. Sportowcom zaleca się picie kawy przed treningiem – taka praktyka może w widocznym stopniu poprawić ich wyniki.

Mity na temat kawy

Kawa nie jest szkodliwa. Wręcz przeciwnie! Może znacznie poprawić samopoczucie i pozytywnie wpłynąć na zdrowie osób, które nie mają przeciwwskazań do spożywania kofeiny. A jakie są najpopularniejsze mity dotyczące kawy?

  • Kawy nie można pić w ciąży – w ciąży można pić kawę, ale jedynie w ograniczonych ilościach. Wskazuje się na nieprzekraczanie połowy maksymalnej zalecanej dawki dziennej.
  • Osoby chore na cukrzycę powinny całkowicie zrezygnować z kofeiny – czarna kawa bez dodatku cukru jest napojem, który na stałe może stać się elementem diety cukrzyka. Ważne jest jednak to, aby nie dodawać do niej żadnych słodkich dodatków.
  • Nadciśnienie zawsze oznacza zakaz picia kawy – kawa podnosi ciśnienie u osób, które piją ją okazyjnie. Z biegiem czasu kofeina przestaje wywierać taki skutek.
  • Refluks to przeciwwskazanie do picia kawy – faktem jest to, że kawa podrażnia śluzówkę jelit i żołądka. Tym samym, może pogarszać objawy refluksu. Jednak pita do posiłku, a najlepiej z odrobiną mleka lub śmietanki, jest w pełni bezpieczna.
  • Z piciem kawy nieodłącznie wiąże się niedobór magnezu – prawdą jest to, że kawa wypłukuje magnez z organizmu. Jednak jednocześnie jest źródłem tego pierwiastka! Praktycznie niemożliwe jest nabawienie się niedoboru magnezu tylko z powodu picia kawy.

Kawa to napój spożywany praktycznie we wszystkich częściach świata, który może poszczycić się kilkutysięczną historią. Wiele osób bez filiżanki ulubionej kawy nie wyobraża sobie udanego dnia! Na szczęście z reguły jest to napój korzystnie wpływający na zdrowie. Istnieje jedynie ograniczona grupa osób, która powinna ściśle kontrolować ilość kofeiny w swojej diecie. Warto jednak pamiętać o tym, że kawa wykazuje właściwości prozdrowotne tylko jeśli pochodzi z ziaren wysokiej jakości i jest podawana bez zbędnych, słodkich dodatków.

Przecztaj także: