Coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, jak ważna jest codzienna aktywność fizyczna. Stanowi jeden z podstawowych filarów funkcjonowania, wpływających na ogólny stan zdrowia. Pilates i joga to formy ruchu, które już od kilku lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Czym różnią się między sobą? Jakie są najważniejsze rozbieżności i podobieństwa jogi i pilatesu?
Czym jest pilates?
Pilates jest systemem ćwiczeń, którego powstanie jest datowane na początek XX wieku. Głównym celem dla osób uprawiających ten rodzaj aktywności fizycznej jest rozciąganie i uelastycznianie całego ciała – a także wzmacnianie mięśni. Wszystkie ćwiczenia mają prowadzić do odciążenia kręgosłupa przy jednoczesnej poprawie właściwej postawy. Pilates został przemyślany tak, aby nie prowadził do rozbudowania mięśni, a jedynie do uelastycznienia całego ciała. Regularne ćwiczenia są w stanie nie tylko pozytywnie wpłynąć na sprawność fizyczną, ale również poprawić stan zdrowia i widocznie obniżyć poziom odczuwanego stresu. Pilates pozwala na usunięcie nadmiernego napięcia – w szczególności, gdy idzie w parze z regularnym wypoczynkiem i snem – najlepiej w sypialni wyposażonej w akcesoria z asortymentu sklepu https://abcsnu.pl/.
Joga – zdrowie dla ciała i umysłu
Historia jogi jest zdecydowanie dłuższa niż życiorys pilatesu. Początkowo nie była ona traktowana jako forma aktywności fizycznej, a raczej jako pewna filozofia. Ten system duchowy ma swoje korzenie w kulturze Indii – jednak nie ma powiązania z hinduizmem, ani żadną inną religią. Źródła pochodzące z drugiego stulecia naszej ery zawierają opis ćwiczeń, który nawiązuje do form rozwoju świadomości człowieka, a także łączy je z tradycyjnymi zwyczajami tamtejszych regionów. W dzisiejszych czasach joga nadal dla wielu osób jest połączona ze sferą duchową. Jednak w głównej mierze traktuje się ją przede wszystkim jako formę aktywności fizycznej, niezwiązaną z filozofią. Na zajęcia z jogi można się dziś zapisać na praktycznie każdej siłowni.
Pilates i joga – jak wpływają na zdrowie?
Między pilatesem a jogą można znaleźć wiele różnic. Jednak każda z tych form aktywności fizycznej wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Przede wszystkim – uprawiając zarówno jogę, jak i pilates, można wspomóc proces odchudzania. Dodatkowo, wzmocnienie mięśni wysmukla sylwetkę oraz ułatwia uzyskanie prawidłowej postawy ciała. Zmniejsza to ryzyko powstania ewentualnych nieprawidłowości i nadmiernych napięć w obrębie układu ruchu. Ćwiczenia mogą być cennym składnikiem profilaktyki bólu pleców, podobnie jak spanie na wygodnym materacu – takim, jak jeden z dostępnych pod linkiem https://abcsnu.pl/37-materace-100×200. Warto pamiętać o tym, że każdy rodzaj aktywności fizycznej pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu oddechowego oraz układu krążenia – zapobiegając m.in. miażdżycy, nadciśnieniu i zmniejszając ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego.
Pilates i joga – podstawowe różnice
Jakie są najważniejsze różnice między pilatesem a jogą?
- Dynamika ćwiczeń – pilates jest zdecydowanie bardziej intensywny niż joga. Ćwiczenia są wykonywane szybciej i w większym natężeniu. Podczas gdy joga skupia się raczej na dokładności i precyzji ruchów.
- Ilość spalanych kalorii – w związku z większą dynamiką pilatesu, to właśnie podczas tej aktywności organizm spala większą ilość kalorii.
- Poprawa metabolizmu – intensywność pilatesu sprawia, że to właśnie treningi tego rodzaju są w stanie zagwarantować większy efekt w zakresie wspierania metabolizmu.
- Wzmacnianie i uelastycznianie mięśni – większa precyzyjność oraz intensywniejsza praca z ciężarem ciała podczas jogi sprawiają, że to ta forma aktywność jest bardziej skuteczna w zakresie wzmacniania i rozciągania poszczególnych partii mięśniowych.
- Wpływ na kondycję psychiczną – skupienie na oddechu, brak pośpiechu i atmosfera relaksu sprawiają, że to joga wspiera usuwanie z życia nadmiaru stresu i zbędnego napięcia.
Pilates, czy joga?
Między pilatesem i jogą można znaleźć zarówno podobieństwa, jak i różnice. Więc którą formę aktywności warto wybrać? Pilates będzie dobrym wyborem dla wszystkich osób, które dążą do utraty nadmiarowych kilogramów. W połączeniu z optymalną dietą i rozsądną codzienną rutyną możliwe będzie także nadanie ciału pożądanej jędrności. W tej kwestii szczególne znaczenie ma systematyczne wysypianie się, a na to wpływa z kolei wyposażenie sypialni. Jeśli nie wiesz, jakie łóżko wybrać, przeczytaj tekst https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Rodzaje-lozek-i-ich-charakterystyka. Z kolei joga będzie z pewnością lepszym wyborem dla osób szukających relaksującego zajęcia, które ułatwi im pozbycie się stresu i napięcia. Ta aktywność często określana jest jako kojąca i wyciszająca – można w niej znaleźć coś miłego i uczynić ją przyjemnym rytuałem. Dużą zaletą jest to, że istnieje wiele różnych form jogi. Dzięki temu każda osoba znajdzie ćwiczenia dopasowane optymalnie do swojej aktualnej formy zdrowotnej. wytrzymałościowej oraz kondycyjnej.
Aktywność podczas ciąży – czy pilates i joga to dobry pomysł?
W niektórych źródłach można znaleźć informacje wskazujące na to, że ciąża jest przeciwwskazaniem do uprawiania pilatesu i jogi. Czasem – może się to okazać prawdą, dlatego zawsze należy kwestię aktywności fizycznej w ciąży omawiać z lekarzem. Jednak w zdecydowanej większości przypadków są to ćwiczenia, które ułatwiają niwelowanie napięć mięśniowych i zapobieganie bólowi kręgosłupa, który wywołuje często powiększający się brzuch. Są nawet organizowane specjalne zajęcia z jogi i pilatesu dla ciężarnych. Podczas nich kładziony jest przede wszystkim nacisk na wzmacnianie mięśni dna miednicy.
Pilates i joga to formy aktywności, które są zdecydowanie warte uwagi. Warto wybrać ten rodzaj ruchu, który jest lepiej dopasowany do aktualnego stanu zdrowia konkretnej osoby. Jednak zarówno ćwiczenia wykonywane podczas jogi, jak i pilatesu prowadzą do podobnych skutków, są bezpieczne i dość uniwersalne.