Coraz cieplejsza pogoda oraz piękne, kwitnące kwiaty, które pojawiają się wraz z nadejściem wiosny, to nie dla każdego powód do radości. Z rezerwą do tego czasu mogą podchodzić alergicy, którzy wtedy szczególnie cierpią. Czy przetrwanie wiosny jest możliwe? Sprawdź, jak zadbać o siebie w tym okresie!

Co uczula wiosną?

Pierwsze ciepłe dni oznaczają nie tylko nadejście nowej pory roku, ale i początek okresu pylenia. Często zmiana zimowej aury następuje szybko i niespodziewanie, przez co alergicy nie zdążą się odpowiednio przygotować na ten moment. Co więcej, z racji tego, że obecnie zimy nie są tak mroźne, jak kiedyś, okres pylenia rozpoczyna się szybciej i trwa znacznie dłużej. Niektóre z roślin mogą zacząć pylić już na początku roku, w lutym. Zwyczajowo uznaje się jednak, że pylenie następuje w okolicy marca. W tym miesiącu ryzyko stanowi między innymi leszczyna, którą często możemy spotkać w lasach. Równie niebezpieczna jest też kwitnąca olcha. W kwietniu rozpoczyna się kwitnienie brzozy, która jest drzewem powszechnie obecnym w polskiej przyrodzie. Oprócz tego pylą też takie gatunki jak dąb, topola czy jesion. Warto pamiętać, że wraz z nadejściem maja rozpoczyna się też pylenie zbóż, takich jak pszenica czy żyto, które również są niekorzystne dla alergików.

Widzimy, że wiosna to wyjątkowo ciężki czas dla alergików. Pojawia się wtedy tak wiele czynników, które mogą wpłynąć na ich samopoczucie. Alergia ma najczęściej charakter wziewny, co oznacza, że przedostaje się do naszego organizmu poprzez drogę oddechową. Miejmy na uwadze, że oprócz dodatkowych wyzwań, wiosną wciąż uczulają te alergeny, które obecne są w przestrzeni przez cały czas. Mowa tu o kurzu, sierści czy roztoczach. Z tego względu należy zadbać o szczególną ostrożność.

Po czym poznać, że ktoś zmaga się z alergią?

Jak przetrwać wiosnę, będąc alergikiem?Alergie to zdecydowanie bardziej powszechny problem, niż mogłoby nam się zdawać. Wiele osób zmaga się z tym problemem. Mimo tego z pewnością są tacy ludzie, którzy nie do końca zdają sobie sprawy z tego, z czym wiąże się alergia. Najpopularniejszy objaw, jaki towarzyszy osobom uczulonym na różne alergeny, to przede wszystkim nieżyt nosa. W tym przypadku określa się go jako katar sienny. Od normalnego kataru odróżnia się dużą ilością wodnistej wydzieliny. Powoduje też swędzenie i częste kichanie. Oprócz tego u alergików można zauważyć zapalenie spojówek, które powstaje na skutek przedostania się czynnika uczulającego do oka. Wtedy staje się ono zaczerwienione i załzawione. Obecny jest również kaszel. Jeśli staje się gwałtowny i silny, powinno to wzbudzić nasz niepokój, ponieważ może być to oznaka astmy oskrzelowej. Te wszystkie aspekty przyczyniają się do dużego osłabienia i zmęczenia, które może być przyczyną pogorszenia samopoczucia.

Jakie leki na złagodzenie alergii?

Nie ma wątpliwości, że alergia to nic przyjemnego. Osłabia nas, a do tego wywołuje liczne dolegliwości, które wprawiają nas w dyskomfort. Pamiętajmy o tym, że możemy zaopatrzyć się w leki, które pomogą zmniejszyć siłę tych niekorzystnych objawów. Mowa tu o lekach antyhistaminowych, które ograniczają moc reakcji alergicznych i redukują stan zapalny. Aby zakupić dane lekarstwa, należy wpierw zrobić badania, które określą, co dokładnie nas uczula. Jeśli będziemy chcieli zdecydować się głównie na medyczne metody w walce z alergią, możemy postawić na odczulanie. Jest to proces, który polega na kontakcie z małą dawką alergenu. Sesje odczulające odbywają się co jakiś czas. Mają na celu przyzwyczajenie i zneutralizowanie działania danego czynnika uczulającego.

Unikanie alergenu

Jednym ze sposobów na zminimalizowanie szkodliwego działania alergenu jest po prostu jego unikanie. To prosta rzecz, która pomoże nam przeżyć ten ciężki okres. Jeśli mamy taką możliwość, zrezygnujmy z wychodzenia z domu w godzinach rannych bądź wieczornych, ponieważ wtedy stężenie pyłków jest najwyższe. Gdy mimo wszystkiego musimy wyjść na zewnątrz, zaopatrzmy się w okulary przeciwsłoneczne. Po powrocie do domu najlepiej weźmy prysznic i zmieńmy ubrania. Szerokim łukiem omijajmy miejsca, w których obecność pyłków jest silna, jak na przykład dopiero co skoszone trawniki. Warto za to wiedzieć, że najlepszym momentem dla alergików jest czas zaraz po deszczu – wtedy ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej jest znacznie mniejsze.

Dbanie o higienę snu

Dbanie o higienę snu to element, który powinien być częścią naszej rutyny nie tylko w czasie wiosny, ale i całego roku. Musimy bowiem zdawać sobie sprawę, że na naszej pościeli, która ma bezpośredni kontakt z naszą skórą, osadza się mnóstwo zanieczyszczeń takich jak kurz, roztocza czy grzyby. Te czynniki negatywnie wpływają na nasze samopoczucie. Możemy jednak zmniejszyć ich negatywne oddziaływanie poprzez regularne pranie pościeli i innych materiałów, z którymi mamy do czynienia. Równie potrzebne będzie wywietrzenie materace, które pozwoli nam pozbyć się nadmiaru kurzu.

Wybierając artykuły sypialniane, szukajmy takich, które mają dobrą cyrkulację powietrza, a do tego świetne właściwości antyalergiczne i antybakteryjne. Dzięki temu znacząco zredukujemy poziom niekorzystnych dla nas zanieczyszczeń. Warto mieć to na uwadze szczególnie w przypadku materaca, który stanowi podstawę komfortowego snu. To on w głównej mierze wpływa na to, jak wygląda nasz wypoczynek. Jeśli jesteśmy alergikami, ale chcemy upewnić się, że w nocy się wyśpimy, wybierzmy materac antyalergiczny, który zapewni nam higieniczny i jakościowy sen.

Kontroluj sytuację

Z najnowszych technologii możemy korzystać również w przypadku alergii. Dzięki nim możemy sprawdzić prognozy pylenia, które powiedzą nam, kiedy stężenie pyłków będzie najwyższe. Jest to element, który często się zmienia ze względu na warunki pogodowe, dobrze jest zatem być na czasie. Zaopatrzmy się ponadto w kalendarz pylenia, na którym będziemy mieć jasno wypisane, kiedy i jakie rośliny pylą.

Nie można ukryć, że wiosna nie oszczędza alergików, bowiem unoszące się w powietrzu pyłki wywołują silne reakcje alergiczne. Pamiętajmy jednak o tym, że możemy zminimalizować te nieprzyjemności, dbając o swój stan. Zażywanie leków, regularne sprzątanie czy dbanie o higienę snu okaże się kluczowe.

Przeczytaj także: Jaki materac 80×200 wybrać? Ranking 9 produktów