Obecnie urządzając sypialnię, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko ostatnie trendy i hity wnętrzarskie, ale i to, czy wybrane przez nas rozwiązania są ekologiczne. Znaczenie ekologii niezwykle rośnie. Warto przyczynić się do tego pozytywnego wpływu, decydując się na rzeczy, które są dobre dla naszej planety. Jak ekologicznie urządzić sypialnię?

Na czym polega styl eko?

Kierowanie się ekologią i ochroną środowiska w swoich wyborach stało się już stylem, według którego możemy stworzyć nasze pomieszczenia. Styl eko to przede wszystkim ukazanie zamiłowania do natury, korzystanie z naturalnych tworzyw, wykorzystywanie posiadanych już rzeczy i minimalizm.

Ekologiczne materiały

Chcąc ekologicznie urządzić sypialnię, powinniśmy przede wszystkim postawić na organiczne, naturalne materiały. To klucz do stworzenia bezpiecznego, ekologicznego wnętrza. Jakie materiały będą dobre?

Jak ekologicznie urządzić sypialnię?Najpopularniejszą, ale i sprawdzoną opcją jest bawełna. Ten naturalny materiał zapewni nam niezwykłą miękkość, przewiewność, ale i ciepło w chłodniejsze dni. Wspaniale sprawdzi się wykonana z bawełny poszewka na kołdrę, która delikatnie otuli nasze ciało.

Możemy zainwestować również w nowość, jaką jest poduszka ekologiczna. Jej istotną cechą jest jej wypełnienie – możemy trafić na roślinne poduszki ekologiczne, zawierające grykę lub orkisz. Gwarantują one równie wysoki komfort co pozostałe poduszki, ale są w pełni naturalne i dobre dla naszego środowiska. Dzięki nim możemy mieć pewność, że nasz sen będzie zdrowy.

Zadbajmy również o to, by nasz materac był ekologiczny. Najlepszą opcją okażą się modele wykonane z pianki lub te zawierające włókna kokosa. Warto kupić dobry materac, dostosowany do naszych potrzeb i preferencji, ponieważ będzie nam on służył przez lata. Postawienie na sprawdzony, solidny materac będzie bardziej ekologiczną opcją niż kupowanie co kilka lat nowych, nietrwałych modeli, które i tak trzeba będzie szybko wymienić.

Drewniane elementy

Drewno to absolutny faworyt stylu eko. Drewniane elementy nie dość, że są modne i ładnie się prezentują, to jeszcze należą do naturalnych materiałów. Drewniane meble, ozdoby, ramy – wszystko się sprawdzi. Możemy również pójść na całość i zdecydować się na drewniane łóżko. Jest to obecnie niezwykle popularne rozwiązanie, które idealnie będzie pasować do minimalistycznego, jasnego wnętrza.

Wykorzystanie tego, co już mamy 

Antyki, staromodne dekoracje, meble nawiązujące do stylu vintage – rzeczy te nigdy nie był tak pożądane, jak teraz. Nawiązanie do przeszłości i wykorzystanie powstałych już elementów to podstawa stylu eko. Rozwiązanie to jest ponadto bardzo ekologiczne – dajemy drugie życie starym przedmiotom, zamiast kupować nowe.

Szybko okaże się, że stare lub używane przedmioty dodadzą znacznie więcej uroku naszemu wnętrzu niż nowe, pozbawione duszy produkty ze sklepu. Postawienie na styl vintage to też szansa na wyróżnienie się i stworzenie oryginalnego wnętrza.

Jak widać, urządzenie sypialni w stylu eko wcale nie jest trudne. Korzystając z naturalnych materiałów i wykorzystując to, co już posiadamy, pozwoli nam łatwo zorganizować ekologiczną przestrzeń.