Zdrowy sen stanowi sferę życia, o której dość często zapominamy. Stres, ciągły pośpiech, natłok obowiązków, zarówno zawodowych, jak i domowych czy zbyt mała aktywność fizyczna to tylko jedne z kwestii, które negatywnie oddziałują na jakość naszego wypoczynku. Jak zatem o niego zadbać, aby móc prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia? 

Zdrowy sefn – czym się charakteryzuje? 

Szacuje się, że każdy z nas przesypia średnio ⅓ swojego życia, czyli około ośmiu godzin dziennie. Czas ten warto przeznaczyć na zdrowy sen, czyli taki, po którym rano budzimy się wypoczęci, pełni energii i w dobrym humorze. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wysokiej jakości wypoczynek wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne, a także jest w stanie usprawnić wiele procesów zachodzących w naszym organizmie, w tym:

  • metabolizm,
  • odporność,
  • zdolności poznawcze.

O sen można dbać na wiele sposobów – jedne są bardziej znane, inne mniej. W celu stosowania jedynie sprawdzonych metod warto zapoznać się z higieną snu. A czym ona jest?

Na czym polega higiena snu? 

Czym jest zdrowy sen oraz na czym polega higiena snu?Zdrowy sen nierozerwalnie wiąże się z higieną snu. Uzasadnieniem tego jest fakt, iż stanowi ona zbiór norm, zasad i zachowań, które mają na celu zwiększenie jakości, długości i efektywności naszego wypoczynku. Uwzględnia ona kwestie, które warto na stałe wdrożyć w swoje życie, gdyż pozytywnie oddziałują na zdrowy sen. Do podstawowych zasad higieny snu zaliczyć można:

  • zdrową dietę,
  • spożywanie lekkostrawnej kolacji,
  • unikanie alkoholu, kawy czy papierosów w godzinach wieczornych,
  • minimalizowanie drzemek w ciągu dnia,
  • ustalenie stałej pory kładzenia się do łóżka i wstawania,
  • stworzenie komfortowego łóżka.

Łóżko jako najważniejszy element sypialni 

Niezaprzeczalnie, największy wpływ na jakość i efektywność naszego wypoczynku ma łóżko. Składa się ono z kilku elementów – mniej lub bardziej ważnych. Wśród nich wyróżnić można 4 podstawowe kwestie. Jakie?

Po pierwsze – materac do spania

Materac do spania stanowi podstawowy element wyposażenia łóżka. Umożliwia ono idealne dopasowanie się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika, przez co gwarantuje najlepsze wsparcie sylwetki oraz kręgosłupa. Na rynku dostępne są modele piankowe, sprężynowe, hybrydowe i nie tylko, z uwagi na co, przy wyborze warto uwzględnić rodzaj wypełnienia, stan zdrowia użytkownika oraz stopień twardości.

Po drugie – poduszka do spania 

Poduszka do spania odpowiada za prawidłowe wsparcie kręgosłupa w odcinku szyjnym, a także głowy i barków. Poprzez dopasowanie się do ich kształtu, zapobiega brudzeniu się z porannym bólem głowy lub sztywnym karkiem. Decydując się na poduszkę do spania, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim jej wysokość, twardość oraz rodzaj wypełnienia.

Po trzecie – kołdra do spania

Za komfort termiczny w czasie snu odpowiada kołdra do spania. To właśnie dzięki niej latem nasze ciało się nie przegrzewa, a zimą nie wychładza. Przy jej wyborze główną rolę odgrywa rozmiar, rodzaj wypełnienia oraz gramatura wypełnienia.

Po czwarte – prześcieradło

Można powiedzieć, że bez prześcieradła nie da się komfortowo spać, gdyż mamy ciągle kontakt z pokrowcem materaca. Dla wielu osób może to być dyskomfort fizyczny lub psychiczny, w zależności od indywidualnego podejścia. Z uwagi na to, warto zainwestować w dobre prześcieradło, które wyróżnia się gramaturą oscylującą wokół 200-1000 g/m2.

Nie da się zaprzeczyć, zdrowy sen jest niezwykle ważnym aspektem w życiu każdego człowieka. W trosce o jego jakość i efektywność warto już dziś postawić na odpowiednio skomponowane łóżko oraz przestrzegać podstawowych zasad higieny snu.