Intensywny tryb życia i kultura produktywności to czynniki, które generują stres i nieustanną presję — przede wszystkim w życiu zawodowym. Jednak również inne obszary funkcjonowania mogą być związane z nadmiernymi oczekiwaniami. Wszystko to sprawia, że u coraz większej ilości osób można zaobserwować brak motywacji do pracy, który z czasem może się przekształcić w wypalenie zawodowe. Jak uniknąć problemów tego typu? Jakie nawyki warto wprowadzić do codziennej, zawodowej rutyny, aby zadbać o zdrowie psychiczne?

Środowisko pracy, a samopoczucie

Czas spędzony w miejscu pracy w życiu przeciętnego człowieka wynosi około 35 lat. Jest to bardzo długi okres, stanowiący ogromną część życia! Bardzo istotne jest więc zadbanie o swój dobrostan, aby godziny spędzane na wykonywaniu obowiązków zawodowych nie odbijały się negatywnie na zdrowiu i nieudaremniały satysfakcjonującego funkcjonowania w życiu prywatnym.

Jakie czynniki obecne w miejscu pracy wpływają na zwiększenie stresu i dyskomfortu, a tym samym wywołują problemy zdrowotne i powoli prowadzą do utracenia motywacji do wykonywania swoich obowiązków? Przede wszystkim jest to zbyt duża ilość obowiązków i płaca nieproporcjonalna do wykonywanego wysiłku i ciążącej na danym pracowniku odpowiedzialności. Z reguły wymagania dotyczące osiągnięć są też nadmiernie wygórowane. Można powiedzieć, że znalezienie firmy, w której nie będą miały miejsca tego rodzaju sytuacje to recepta na dobre i satysfakcjonujące życie zawodowe. Niekorzystny wpływ na samopoczucie psychiczne ma także brak wsparcia ze strony współpracowników, nadmierna rywalizacja i brak autonomii związany ze zbyt dużym stopniem kontroli ze strony przełożonego.

Work-life balance — jak usystematyzować styl życia?

Kluczem do zachowania dobrego zdrowia, pozytywnego nastroju i entuzjazmu związanego z podejmowaniem wyzwań zawodowych jest usystematyzowanie swojego stylu życia zgodnie z filozofią work-life balance. Proporcje między obowiązkami, a wypoczynkiem powinny umożliwiać regularną regenerację i ładowanie baterii. Brak energii i uczucie przytłoczenia przez powierzone obowiązki to nic dobrego. Jakie zwyczaje warto wprowadzić do swojej rutyny, aby nieprzerwanie cieszyć się wykonywaną pracą?

  • Brak motywacji do pracy — jak zadbać o zdrowie psychiczne w życiu zawodowym?Regularny sen — wysypianie się to podstawa dobrego samopoczucia. Warto wyposażyć sypialnię w wygodną poduszkę, dobry materac — na przykład taki, jak jeden z dostępnych pod linkiem https://sennamaterace.pl/112-materace-180×200 – i ustalić regularne godziny kładzenia się do łóżka.
  • Zdrowa dieta — organizm, który otrzymuje wszystkie składniki odżywcze, czuje się dobrze i nie jest nadmiernie narażony na obniżenie nastroju.
  • Czas z bliskimi — warto w czasie wolnym wzmacniać więzi i budować relację. Jest to jeden z ważniejszych czynników, wpływających na motywację do działania.
  • Hobby — znalezienie pasji to remedium na wiele problemów związanych z zaburzeniami nastroju i brakiem napędu do działania.
  • Ruch na świeżym powietrzu — aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, a wydzielane endorfiny poprawiają nastrój i ułatwiają pozytywne, realistyczne myślenie.

Czym jest wypalenie zawodowe?

Długotrwałe problemy w środowisku pracy i utrata motywacji mogą doprowadzić do wypalenia zawodowego. Jest to zaburzenie, które uwzględniono w ostatniej klasyfikacji ICD-11 i oficjalnie uznano za chorobę. Najczęstsze i najbardziej charakterystyczne symptomy wypalenia zawodowego to poczucie emocjonalnego wyczerpania, brak energii, zobojętnienie, lekceważące podejście do wykonywania obowiązków zawodowych, a także znaczne obniżenie efektywności podczas pracy. Najczęstsze objawy, na które skarżą się osoby dotknięte wypaleniem zawodowym to napięcie, zmęczenie, wyczerpanie fizyczne i psychiczne. Czasem zaburzenie to może stać się czynnikiem zapalnym dla zachorowania na depresję. Bardzo często wypalenie zawodowe wiąże się z problemami ze snem i ze wstawaniem. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak pozbyć się porannych problemów z pobudką, odwiedź stronę https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/132_jak-pozbyc-sie-problemow-ze-wstawaniem-rano.

Jak uniknąć wypalenia zawodowego?

Istnieje kilka ważnych zasad, których przestrzeganie może widocznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na wypalenie zawodowe.

  • Uporządkowane stanowisko pracy — wykonywanie zadań w chaosie prowadzi do nerwowości, a czasem także do przebodźcowania. Uporządkowane otoczenie może znacznie poprawić nastrój i efektywność.
  • Rozwiązywanie konfliktów — wszystkie niedomówienia i spory warto wyjaśniać na bieżąco, aby nie tworzyć negatywnej atmosfery.
  • Przestrzeganie ustalonych reguł współpracy — daje poczucie bezpieczeństwa i stabilności.
  • Umiarkowane obciążenie obowiązkami — pracę należy rozsądnie planować. Ważne jest unikanie wyznaczania zbyt bliskich deadline’ów i niewykonywanie zadań na ostatnią chwilę.

Pomoc specjalisty — kiedy warto po nią sięgnąć?

Czasem okazuje się, że brak motywacji do pracy lub wypalenie zawodowe prowadzą do znacznego pogorszenia jakości życia — i to nie zawsze w sferze zawodowej! Jeśli problemy zaczynają uniemożliwiać prawidłowe funkcjonowanie na jakiejkolwiek płaszczyźnie, koniecznie należy udać się do specjalisty. Pomocy warto szukać przede wszystkim w gabinetach psychiatrów i psychoterapeutów. Czasem sama zmiana stylu życia nie wystarczy i konieczne będzie podjęcie leczenia lub terapii.

Problemy z motywacją w życiu zawodowym mogą destrukcyjnie wpływać na całokształt funkcjonowania danej osoby. Warto przyjrzeć się codziennej rutynie i wprowadzić zmiany w stylu życia lub w razie potrzeby skorzystać z profesjonalnej pomocy.