Psycholog to osoba, która pomaga zachować zdrowie psychiczne, a ono jest równie istotne co zdrowie fizyczne. Dużo osób bagatelizuje jednak kwestię dobrego samopoczucia, wierząc, że „będzie lepiej”, a nie robiąc zupełnie nic w tym kierunku. Dlatego też często uważamy, iż nic nam nie dolega, nie potrzebujemy terapii psychologicznej lub podzielamy opinię, że do psychologa wybierają się jedynie naprawdę niezrównoważone osoby. Nic bardziej mylnego. Z usług psychologa powinien korzystać każdy, kto czuje taką potrzebę i nie radzi sobie ze swoimi emocjami. W tym artykule dowiesz się, w jakich przypadkach naprawdę warto wybrać się na terapię psychologiczną.

Trudności z regulowaniem emocji

Wiadomo, że każdy z nas ma czasem prawo czuć się smutnym, przygnębionym czy nawet wściekłym. Kłopot pojawia się jednak wtedy, gdy tego typu emocje towarzyszą nam na co dzień i nie potrafimy ich okiełznać. Ponadto skutecznie utrudniają nam codzienne funkcjonowanie i wykonywanie nawet najprostszych zadań. Jeżeli faktycznie doświadczamy ciągłego przygnębienia czy nieustannie odczuwamy inne skrajne emocje, to zdecydowany znak, że nasze zdrowie psychiczne wisi na włosku. W takiej sytuacji nie powinniśmy się bać prosić o pomoc ani uważać, że wizyta u psychologa to powód do wstydu czy oznaka słabości. Wręcz przeciwnie – zapisanie się na terapię świadczy o odwadze oraz stanowi pierwszy krok w walce z własnymi wewnętrznymi niedoskonałościami.

Problemy międzyosobowe

Podstawą do naszego złego samopoczucia mogą być także problemy z bliskimi czy innymi osobami. Konflikty w relacjach, trudności w porozumiewaniu się czy też problemy rodzinne mogą prowadzić do poważnych kłopotów emocjonalnych. Nie da się też zaprzeczyć, że nierzadko niemożliwym jest rozpracowanie problemu w cztery oczy czy w pojedynkę. Czasem po prostu potrzebna jest osoba trzecia, która będzie miała do sytuacji bardziej obiektywne podeście. Taką osobą może być właśnie psycholog, który zresztą wie, jak radzić sobie z negatywnymi emocjami. Postara on się zrozumieć Twoje stanowisko w sprawie, a następnie doradzić możliwie najlepsze rozwiązanie, które zaowocuje lepszym samopoczuciem. Psycholog może nawet pomóc w rozwikłaniu konfliktu, zwłaszcza jeśli wina leży niestety po naszej stronie.

Terapia psychologiczna: kiedy warto wybrać się do psychologa?Zdarzenia traumatyczne

W życiu zmagamy się z różnorodnymi przeszkodami, które mogą mocno wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne. Po niektórych ciężkich incydentach, takich jak wypadki, utrata bliskiej osoby czy przeżycie przemocy możemy także odczuwać traumę. Z kolei negatywne emocje, jakie wiążą się z tymi wydarzeniami, możemy już odczuwać do końca swojego życia. Nasze zdrowie psychiczne mocno tutaj podupada i ważne jest to, aby rozpracować przeżytą traumę. Odpowiedni psycholog powinien w tym pomóc, a my nie powinniśmy winić siebie za to, co dotknęło nas w przeszłości. Na tego typu wydarzenia niestety nie mamy wpływu. Jedyne, co możemy zrobić, to właśnie zadbać o swoje samopoczucie.

Zaniedbywanie obowiązków

Obecne tempo życia wiąże się z wieloma zadaniami, z którymi musimy się codziennie mierzyć. Czasem jednak nie jesteśmy w stanie sprostać wszystkim wyzwaniom, gdyż doba ma jedynie 24 godziny, a my potrzebujemy także odpoczynku. Aczkolwiek problem może pojawić się wtedy, gdy zaczynamy zaniedbywać najbardziej podstawowe obowiązki, np. szkołę czy pracę. Odczuwamy wtenczas spadek wydajności, siły i nie czujemy się zmotywowani, aby nawet wstać z łóżka. Takie podejście zdecydowanie budzi wątpliwości co do tego, czy z naszym zdrowiem psychicznym wszystko jest w porządku. Najważniejsze w tym przypadku jest uświadomienie sobie swojej pozycji i chęć zmiany. Psycholog jest tutaj więc doskonałym rozwiązaniem, które pomoże Ci znaleźć źródło problemu.

Problemy ze snem i apetytem

Niestety mało kto wie, że problemy ze snem czy apetytem również mogą mieć swoje podłoże psychologiczne. Jak to możliwe? Bynajmniej w ten sposób, że zmagając się z problemami psychicznymi, nie zwracamy uwagi na to, czy coś jedliśmy, czy jesteśmy głodni, a nawet właśnie towarzyszy nam całkowity brak apetytu. Z kolei bezsenność może być spowodowana tym, że nieustannie błądzimy w myślach czy ciągle zastanawiamy się nad naszym problemem. Duża dawka stresu i przygnębienie niestety nie służą zdrowemu wypoczynkowi. Jeśli więc zauważymy u siebie tego typu objawy, warto zgłosić się do psychologa, aby upewnić się, że za brakiem apetytu i bezsennością nie stoją trudności emocjonalne.

W trosce o zdrowy sen warto także zaopatrzyć się w wygodny materac dostosowany do naszych potrzeb. Pod tym linkiem: https://sennamaterace.pl/117-materace-140×190 znajdziesz wiele doskonałych modeli materacy w rozmiarze 140 × 190.

Kryzys tożsamości czy kierunku życiowego

Nie raz każdy z nas zastanawiał się nad sensem życia. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy nie potrafimy stwierdzić, co definiuje nasze życie. Pojawiają się więc wątpliwości dotyczące własnej tożsamości i ścieżki życiowej. Nie wiemy, kim tak naprawdę jesteśmy i którą drogą mamy pójść. Czujemy się po prostu zagubieni i nie potrafimy podejmować świadomych i racjonalnych decyzji. W takim przypadku również warto wybrać się na terapię psychologiczną. Psycholog pomoże Ci odnaleźć swoją ścieżkę życiową, a przede wszystkim udowodni, że Twoje życie ma sens.

Decyzja o terapii psychologicznej może okazać się kluczowa, gdy trudności życiowe i emocjonalne stają się przytłaczające. Wybór odpowiedniego terapeuty jest istotny, gdyż dobra relacja i zaufanie do specjalisty wpływają na skuteczność terapii. Niezależnie od rodzaju problemu, szukanie pomocy u psychologa może przynieść ulgę i być krokiem w kierunku poprawy zdrowia psychicznego i jakości życia.

Przeczytaj również:

  1. Materac nawierzchniowy – czym różni się od innych materacy?
  2. Higiena w łóżku, czyli jak prawidłowo zadbać o czystość materaca?
  3. Wszystko, co musisz wiedzieć o doborze pościeli do łóżka