Zaskórniki to bardzo częsty problem skórny, który pojawia się niezależnie od wieku – może dotyczyć zarówno młodzieży, jak i dorosłych. Zaskórniki objawiają się jako czarne lub białe kropki w okolicach nosa, czoła lub brody, które dla ich posiadaczy są wyjątkowo uciążliwe. Jak z nimi walczyć? Poznaj zasady konsekwentnej pielęgnacji, która pozwoli Ci uzyskać czystą cerę!

Czym są zaskórniki?

Zaskórniki, zwane potocznie wągrami, to zmiany skórne, które powstają na skutek nadprodukcji sebum. Z tego powodu dochodzi do zatykania się porów, co następnie widoczne jest w postaci czarnych lub białych kropek na twarzy. Powstają w miejscach, gdzie umiejscowionych jest najwięcej gruczołów łojowych, które są odpowiedzialne za wytwarzanie się sebum. Ich największe skupisko można zaobserwować na nosie, brodzie oraz czole.

Wyróżnia się dwa rodzaje zaskórników – otwarte i zamknięte. Pierwsze z nich mają czarny kolor na skutek procesu utleniania. Charakteryzują się tym, że wydobywa się z nich tłusta wydzielina, przez co mogą przekształcić się w ropne krostki. Zamknięte są z kolei drobne, białe, dobrze widoczne po naciągnięciu skóry.

Jakie są przyczyny powstawania zaskórników?

Jak pozbyć się zaskórników na twarzy?Chociaż zaskórniki nie wywołują stanu zapalnego i bólu, mogą prezentować się nieestetycznie, przez co wiele osób pragnie się ich pozbyć. Jeśli jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, skąd się biorą, możemy nieświadomie przyczyniać się do ich powstania. Dzieje się tak w przypadku używania ciężkich, zapychających pory kosmetyków. Niewskazane są również produkty zawierające alkohol etylowy. Częstą przyczyną jest również zaniedbanie codziennej pielęgnacji skóry, przez co na jej powierzchni dochodzi do nagromadzenia się zanieczyszczeń. Zaskórniki przeważnie dotykają osoby, które posiadają cerę tłustą lub mieszaną, zmagają się z zaburzeniami hormonalnymi czy niezdrowo się odżywiają.

Dokładne oczyszczanie skóry

Pierwszym krokiem w walce z zaskórnikami powinno być dokładne oczyszczenie skóry. To pierwszy etap pielęgnacji, na który należy zwrócić szczególną uwagę. W tym celu warto zaopatrzyć się w żele lub pianki do mycia twarzy, które pomogą w usunięciu nadmiaru sebum, martwego naskórka, kurzu czy innych zanieczyszczeń. Unikajmy produktów w postaci masełek, ponieważ one dodatkowo zapychają skórę. Emulsję myjącą należy nałożyć na lekko zwilżoną skórę, delikatnie ją wmasować, a następnie dokładnie zmyć. Do ususzenia twarzy możemy użyć jednorazowego ręcznika. W głębokim oczyszczeniu skóry sprawdzą się maski, które cechują się bardziej skoncentrowanym działaniem. W przypadku zaskórników szczególnie zalecana jest maska z glinki zielonej, ponieważ składnik ten świetnie pochłania sebum.

Regularne złuszczanie naskórka

Regularne złuszczanie naskórka to czynność, która powinna wejść w nawyk tym, którzy zmagają się z zaskórnikami. Dzięki niej możemy usunąć martwy naskórek, który blokuje pory i prowadzi do zwiększenia ilości zaskórników. Mogą posłużyć nam do tego peelingi, które bardzo skutecznie złuszczają skórę. Mamy do wyboru peeling mechaniczny, chemiczny lub enzymatyczny. Jeśli nasza cera jest wrażliwa, zrezygnujmy z peelingu mechanicznego, który mógłby ją naruszyć. Pamiętajmy też o tym, aby złuszczenia nie przeprowadzać częściej niż 2 razy w tygodniu – w ten sposób unikniemy pojawienia się podrażnień. Oprócz tego do naszej pielęgnacji powinniśmy wprowadzić kwas salicylowy, który jest absolutnym strzałem w dziesiątkę w walce z zaskórnikami. Wyróżnia się tym, że przenika do wnętrza skóry i oczyszcza pory od wewnątrz. Z tego względu jego działanie jest tak skuteczne.

Unikanie nieprawidłowych nawyków

Miejmy na uwadze to, aby unikać nieprawidłowych nawyków, które jedynie pogorszą sytuację. Odpuśćmy sobie wyciskanie zaskórników, ponieważ może to doprowadzić do powstania stanu zapalnego. Poza tym starajmy się nie dotykać twarzy brudnymi rękami i zaprzestańmy stosowania kosmetyków o ciężkiej, tłustej konsystencji.

Zdrowa dieta i tryb życia

Na stan naszej cery wpływ ma wiele różnych czynników. Odpowiednia pielęgnacja jest tylko jednym z nich. Oprócz tego kluczową rolę odgrywa nasz tryb życia. Jeśli nie dbamy o zdrowe nawyki, nie stosujemy zróżnicowanej diety i nie zapewniamy sobie odpowiedniej dawki odpoczynku, odbija się to na kondycji skóry. Jedzenie wysoko przetworzonych, bogatych w cukier i sól produktów prowadzi do wystąpienia wyprysków i stanów zapalnych skóry. Warto, zamiast tego postawić na jedzenie bogate w cenne wartości odżywcze, takie jak kwasy omega-3, witamina A czy cynk. Cynk jest szczególnie ważny dla osób z zaskórnikami, ponieważ wspomaga regenerację skóry i zapobiega zatykaniu się porów, tym samym ograniczając widoczność wągrów.

Oprócz tego warto zatroszczyć się o jakościowy wypoczynek. Kiedy śpimy, w naszym organizmie zachodzi wiele istotnych procesów naprawczych – dzięki temu tkanki szybciej się goją, co minimalizuje niedoskonałości. Sen jest też kluczowy dla odpowiedniego nawilżenia skóry, ze względu na poprawę krążenia pomaga również w walce z opuchlizną i cieniami pod oczami. Jak upewnić się, że każdej nocy będziemy mogli się zregenerować? Warto zainwestować w taki materac, który zapewni optymalne podparcie dla naszego ciała. Aby ocenić, który model będzie dla nas odpowiedni, odwiedźmy sklep stacjonarny Piła.

Zaskórniki są uporczywym problemem skórnym, dlatego walka z nimi wymaga odpowiedniego podejścia oraz konsekwencji. Kluczowym aspektem jest tutaj regularne złuszczanie naskórka, które pomaga odetkać zatkane pory. Oprócz tego warto pamiętać o dokładnym oczyszczeniu i nawilżeniu cery.

Przeczytaj także: Zaburzenia snu u dzieci — przyczyny, objawy i leczenie